Tuzlu Kaju

Tereyağlı kaju fıstığı, tuzlu karamel ve hindistan cevizinin lezzetlerini seviyorsanız, bu enerji ısırıklarına bayılacaksınız !

Hareket halindeyken atıştırma, egzersiz öncesi veya sonrası yakıt veya daha sağlıklı bir tatlı için mükemmel olan bu doğal tatlandırılmış , bitki bazlı mücevherler için sadece 4 malzeme ve 10 dakika gerekir ! Size nasıl yapıldığını gösterelim.

Kaju fıstığı, medjool hurmaları, kıyılmış hindistan cevizi ve deniz tuzu

Bu tatlı, yapışkan, temin etmek Medjool tarihleri ile başlar caramelly tabanı. Kaju fıstığı ve rendelenmiş hindistan cevizi zenginlik ve doku kazandırır. Ve deniz tuzu onları tuzlu karamel iyilik diyarına götürür. Baygınlık!

Çekirdeksiz hurmalar, kıyılmış hindistan cevizi, kaju fıstığı ve deniz tuzu içeren mutfak robotu

Bu basit bileşenler bir mutfak robotunda harmanlanır .

Tuzlu Kaju Karamel Enerji Bite hamurunun mutfak robotu

Daha sonra sevimli ısırık büyüklüğünde porsiyonlara ayırdık (kolaylık için bu küçük kurabiye kepçesini kullanıyoruz ).

Küçük bir kurabiye kepçesinde Tuzlu Kaju Karamel Enerji Isırması hamuru

Ve toplara yuvarlandı! Ağzına gizlice girmeden önce bu kadar ileri gittiklerini varsayıyoruz.

Tuzlu kaju, karamel ve hindistan cevizinin tatlarını uyandıran tuzlu tatlı enerji  Bu rüya gibi atıştırmalık veya daha sağlıklı tatlı için sadece 4 malzeme gereklidir.

  • su bardağı tarihleri çekirdeksiz paketlenmiş (çukurlaşma sonra ölçülen // biz Medjool tercih)
  • 1/3 fincan kavrulmuş tuzsuz kaju (eğer kabuklu yemiş yoksa kenevir veya ayçiçeği gibi alt tohum tercih edilirse // çiğ kaju fıstığı da iyidir // kuruyemişleriniz tuzlanmışsa karışıma daha az tuz ekleyin)
  • 1/4 fincan kurutulmuş veya rendelenmiş şekersiz hindistancevizi (veya hindistan cevizi unundaki miktarın yarısını azaltın ve daha fazla kek ısırığı dokusu için yolunuzu açın)
  • 1/4 çay kaşığı deniz tuzu ve tadı daha fazlası

Talimatlar

  • Bir mutfak robotuna çekirdeksiz hurmalar, kaju fıstığı, hindistancevizi ve deniz tuzu ekleyin (fındık tuzlanmışsa miktarı gerektiği gibi ayarlayın). Not: Bir mutfak robotunuz yoksa, bir blender kullanmayı deneyebilirsiniz, ancak tarihler, yapışkan yapıları nedeniyle blenderler için zor olabilir, bu nedenle mümkünse düşük bir hız kullanın ve karıştırmak yerine nabız atın.
  • Karışım bir hamur haline gelinceye ve topaklanmaya başlayana kadar (~ 30 saniye ile 1 dakika) karıştırın. Çok kuruysa veya ufalanmışsa ve iki parmak arasında bastırıldığında birbirine yapışmazsa, daha fazla çukurlu tarihler ekleyin (tarihlerinizin yapışkan ve taze olduğundan emin olun, yoksa karışımı daha da kurutur.) Hala kuruysa ve ufalanmışsa, Oluşmalarına yardımcı olması için biraz kaju yağı ekleyebilirsiniz (isteğe bağlı).
  • 1 yemek kaşığı alın ( bu kepçeyi seviyoruz ) ve toplara yuvarlayın. Orijinal tarif yazıldığı gibi, ~ 9 top.
  • Hemen tadını çıkarın veya artıkları 1 haftaya kadar buzdolabında veya 1 aya kadar dondurucuda saklayın. En iyi lezzet ve doku için bunları buzdolabının dışında tercih ediyoruz!

Bir cevap yazın